?

Log in

No account? Create an account
TAU strips - Impressions and Expressions of Ijon — LiveJournal
December 1st, 2004
06:09 pm

[Link]

Previous Entry Share Next Entry
TAU strips
המצב באוניברסיטת תל-אביב ממשיך להיות מחפיר. סוגרים את החוג למוסיקולוגיה (אולי, כנראה, מכחישים, נראה), ונראה שגם החוג לקולנוע בדרך.

לפקולטה למדעי הרוח -- לב האוניברסיטה, לדעתי -- ניתנה הוראה מגבוה להפחית את הסגל הבכיר מ-280 ל-180 תוך שנתיים. הסגל כבר ירד ל-230. יחידות המידה הרלבנטיות הן תקנים, והמדיניות היא פשוט לא להחליף את מי שפורש, ואת מי שמפוטר. אין חשיבות לטיב החור שנפער במארג החוג והפקולטה מבחינת כיסוי תחומי מחקר ונסיון עם עזיבתו של פרופ' פלוני או ד"ר אלמוני, העיקר התקנים. לא צריך להיות מרקסיסט כדי להתרעם על ההתייחסות האינסטרומנטלית הזו לאקדמאים.

הנזק יהא בלתי-הפיך בשנים הקרובות. יידרשו עשורים לחוגים מסוימים לחזור לרמתם משנות התשעים, אם יותן להם בכלל.

מחפיר ומעציב.

Current Mood: wistful
Current Music: Synedrion -- Antiphon

(17 comments | Leave a comment)

Comments
 
[User Picture]
From:ravell
Date:December 1st, 2004 05:04 pm (UTC)

היי

(Link)
?מאיפה הנתונים

אגב, יאחדו את ספרות כללית עם ספרות עברית, ואת החוג למקרא עם פילוסופיה יהודית ולשון עברית. לא פחות.
[User Picture]
From:ijon
Date:December 1st, 2004 05:11 pm (UTC)

Re: היי

(Link)
המקור שלי הוא פרופ' משה צוקרמן, שישב במועצת הפקולטה בשבוע שעבר.

מאחדים את ספרות כללית עם ספרות עברית? זה אסון! החוגים כל-כך שונים, במיוחד מתודולוגית. אוי. יהיה רע.
[User Picture]
From:ravell
Date:December 1st, 2004 05:49 pm (UTC)

?יש מצב לדבר איתו

(Link)
אני אמור לכתוב על זה כתבה, ואני די מגשש באפלה.

כן, תחשוב איך יראו המבואות. אני לא מניח שמישהו היה חושב לאחד את החוג להנדסה עם החוג לפיסיקה, אבל במדעי הרוח למי אכפת.

לגבי מוסיקולוגיה, חושבים לאחד את החוג עם האקדמיה למוסיקה. אמנם האחד מכשיר מוסיקאים והשני מייצר תיאוריות, אבל במדעי הרוח וכו'.
ואגודת הסטודנטים יושבת בשקט, כרגיל. מחר אולי יפריחו בלונים בשביל מעמד הביניים.
[User Picture]
From:ijon
Date:December 1st, 2004 06:35 pm (UTC)

Re: ?יש מצב לדבר איתו

(Link)
see e-mail.
[User Picture]
From:iod
Date:December 1st, 2004 08:26 pm (UTC)

Re: ?יש מצב לדבר איתו

(Link)
Question: How many students are there in each of the closed/merged departments, yearly? How many staff members service these students?

I understand why you'll all so appalled, but blaming it on disregard for the humanities is simply unfair. It's all simple math.

These are hard times for the universities, and everybody's taking cuts where-ever possible. This condition can be reversed in a matter of years, is financial conditions allow for it. The current generation of scholars in these fields will need anywhere between 5 years to a full decade to mature into notable scholars in foreign institutions. When that happens, they can return to Israel and invigorate the shoddy remains of our higher education system. But we must focus now on making it a financially viable academy. Crying out in horror and demanding more funds from Israel's depleted treasury is not going to help. Temporarily shutting down financial liabilities such as small departments - is.
From:vincent_shadow
Date:December 2nd, 2004 06:25 am (UTC)

Re:הפרחת בלונים

(Link)
גם לנו יש חלק בשקט של אגודת הסטודנטים. כולנו חברי אגודה הרי, ומה אנחנו עושים? נלחמים בעט ממוחשב בדלתיים סגורות.
בשביל לשנות מערכות ולהילחם בהחלטות ממשלתיות צריך לצאת במלוא הכוח, אבל אנשים בארץ שבעי מאבקים, חלקם ברמה קיומית, ולא ממלא אותנו זעם לשמע רעיונות כאלה. אנחנו מחליפים אותו בקיטורים ובהצהרות זעם בישיבות פרטיות.
ועכשיו אחרי שאמרתי מה שאמרתי, אני אחזור לשבת בשקט ולצפות בתהליך הפרטת המוסדות להשכלה גבוהה, תפארת מדינת ישראל.

[User Picture]
From:shiffer
Date:December 2nd, 2004 09:01 pm (UTC)
(Link)

כן, תחשוב איך יראו המבואות. אני לא מניח שמישהו היה חושב לאחד את החוג להנדסה עם החוג לפיסיקה, אבל במדעי הרוח למי אכפת.

אהמ, מדובר כאן בפקולטות שונות לחלוטין, וחוץ מזה יש סיפור כשרוצים להתעסק עם ההנדסות, אבל לא ממש היה מפתיע אותי אם אוניברסיטת תל אביב תחליט לאחד את החוג למתמטיקה עם החוג לפיסיקה.

[User Picture]
From:passacaglio
Date:December 2nd, 2004 10:35 pm (UTC)
(Link)

קשר רופף ביותר. אם כבר, את החוג למדעי המחשב עם החוג למתמטיקה (כדי ליצור מודל דומה לשל מכון ויצמן, רק באיכות לימודים מעפנה).

אצלנו זה לא היה קורה..

[User Picture]
From:kakapo
Date:December 1st, 2004 06:25 pm (UTC)

זוועה

(Link)

אגב, גם המכון לחקר שמירת הטבע בביולוגיה נסגר. אולי הגוף המוביל בארץ במחקר אקולוגי, שאיחד את (באמת) מיטב החוקרים, שמכירים את פלורת ופאונת (ומיקרופלורת ומיקרופאונת) הארץ לפני ולפנים. שלא לדבר על נופיה ועל גופיה השלטוניים והבירוקרטיים.

אז אמנם עדיין לא פיטרו מרצים (ככל הידוע לי), אבל תקני תלמידי המחקר והעובדים (שעסקו במגוון עבודות עבור המשרד לאיכות הסביבה ואחרים, למשל בניטור איכות נחלים, רעילות האוויר, האלמוגים וכן הלאה) צומצמו כמעט לגמרי.

וגם אני היום שמעתי על איחוד החוג לספרות עברית והחוג לספרות כללית והתחלחלתי קשות. אני תוהה מה הלאה.
[User Picture]
From:gaal
Date:December 1st, 2004 07:10 pm (UTC)

Re: זוועה

(Link)


מה הלאה?

"נשיא האוניברסיטה העברית: להפסיק סבסוד שכר הלימוד של הסטודנטים"

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=507003&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0
From:vincent_shadow
Date:December 2nd, 2004 06:08 am (UTC)

Re: זוועה

(Link)

אני לא מופתעת. ברור לי שהצעד הבא יהיה הפרטה בשלב זה או אחר
אם מגידור סבור בטעות שההפרטה לא תגיע גם למחקר אני יכולה רק לברך אותו על שהצליח לשמור על תמימותו במשך שנים כה רבות.
כרגיל יש העדפה למודל האמריקאי (שהוא תמיד יותר טוב כמקובל בארץ) של הפרדה בין אוניברסיטאות להמונים לבין אלה הפרטיות שישרתו רק את העשירים. קפיטליזם הוא ערך עליון והכל שני לו...
מצד שני - אם העשירים הם אלה שיקבעו את תוכניות הלימוד - אני לא בטוחה שאני רוצה ללמוד במוסדות האלה...
[User Picture]
From:passacaglio
Date:December 2nd, 2004 10:45 pm (UTC)

Re: זוועה

(Link)

למה השנאה האינהרנטית למה שאת מגדירה כ"עשירים"? היית מעדיפה שפוליטרוקים יקבעו את תכנית הלימוד? (כמו שנראית מערכת החינוך העממית והנוראה שלנו). אבל, כמו תמיד עם טיעונים של ליברטריאנים של ארץ הגודש: אני מסכים עם האידיאל, הביצוע יהיה צבוע וחלקי והתוצאה תהיה הרסנית; הרי אף אחד לא יעלה בדעתו אפילו לקצץ בתקציב הישיבות שאינן נושאות שום תמורה ולהטיל את מעמסתן הכלכלית על בחורי הישיבה. אף אחד לא יקצץ בתקציב של צה"ל לשום מטרה. מה שיקרה הוא מה שקורה בפועל, רק בהיקפים גדולים יותר: יותר אנשים ימשכו למסת התקציב האינסופית של צה"ל בדמות עתודה אקדמאית, או לחלופין לבטלה הבורה בישיבות למיניהן. בכל מקרה, ההפסד הוא של החברה האזרחית.

[User Picture]
From:ijon
Date:December 2nd, 2004 11:00 pm (UTC)

Re: זוועה

(Link)
יפה אמרת.
From:vincent_shadow
Date:December 3rd, 2004 06:25 pm (UTC)

Re: זוועה

(Link)
למה שנאה? אל תצמיד לי מילים. מה שמציק לי הוא שאמנם ההפרטה היא מדיניות של הממשלה, אבל האנשים האלה, שמחזיקים בידיים שלהם חלקים ניכרים של החברות הגדולות בארץ, עושים שימוש לקוי במדיניות זו בשל היעדר מגבלות, ללא נקיפות מצפון וללא איכפתיות כלפי אזרחי המדינה. אתה רוצה לזרוק את האחריות על כתפי הממשלה - אתה מוזמן. אבל בעיני גם על אזרחי המדינה רובצת האחריות לתרום לה ולפעול לטובתה, ולא רק לטובת האינטרסים האינדיווידואליים שלהם. וכרגע, אנשי הכוח, משמע העשירים במדינתו (כמו בכל חברה קפיטליסטית נאורה) גורמים עוול, משום שהם יודעים שהם יכולים. כמה שהממשלה תפריט יותר, תהיה להם יותר שליטה, והם יוכלו לכוון את הדברים מחינוך ועד למחיר כיכר לחם כך שישרתו אותם ולעזאזל עם כל השאר.ומה ההבדל בינם לבין פוליטיקאים? הם הרי אלה שקובעים את המדיניות בהרבה נושאים גם אם בעקיפין. אני לא רוצה שאנשים כאלה יקבעו את תכני הלימוד, שיקבעו ערכים כמו "הפרטה זה טוב", שימנעו חשיבה ביקורתית. לא רוצה שינחילו ערכי קפיטליזם כערכים עליונים. גם עכשיו המצב מחורבן למדי מהבחינה הזו, עדיף לפחות שלא יחריף.
ואני לא רוצה להיכנס לדיונים על לאן הכסף הולך ואם זה בסדר או לא, התייחסתי למערכת ההשכלה הגבוהה בלבד. אני לא רואה שום צורך לזרוק פנימה באופן מיידי את כל התלונות על חלוקת הכספים הלקויה. כל דבר לגופו.
ונכון שההפסד הוא של החברה האזרחית, אבל גורמים לכך שהחברה האזרחית תגרום נזק לעצמה באופן מכוון. מצמצמים את הידע הנדרש להעברת ביקורת, מונעים את ההבנה של המערכות האלה שקובעות איך ייראו החיים שלנו.
זו לא שנאה. זו ביקורת. ותסכול.
[User Picture]
From:passacaglio
Date:December 4th, 2004 08:54 am (UTC)

Re: זוועה

(Link)

לא הצלחתי כ"כ להבין נגד מי מופנית הביקורת שלך ולמה. את חוששת שבעלי השררה (קרי, העשירים שיקבלו את האוניברסיטאות לידיהם במסגרת של הפרטה, כן?) עשויים להתערב בתכני הלימוד, לפי שיטתך, ע"י "שימנעו חשיבה ביקורתית" או "שינחילו ערכי קפיטליזם כערכים עליונים", הלא כך?

מלבד העובדה שאני מתקשה להבין איך קישרת בין קפיטליזם והון למניעת חשיבה ביקורתית (אם כבר, הגישה הקפיטליסטית - ואני ארחיב את ההגדרה לליברטריאניות מערבית, על כל חסרונותיה הידועים - היא המעודדת ביותר של האינדובידואליזם והתחרות החופשית, שחשיבה ביקורתית היא אבן יסוד שלהם), אני לא מבין למה את חושבת שממשלת ישראל תעשה עבודה טובה יותר, בהתחשב בעובדה שהיא הוכיחה ומוכיחה את ההיפך שוב ושוב; אני חוזר לדוגמה של מערכת החינוך הישראלית - שבה אסור ללמד היסטוריה שאינה ציונית-תכליתית, שבה מצוינות ותחרות זה מילה גסה וגרמה לרבים מדי מאיתנו לחשוב שהישגים בכל תחום כלשהו הינם חטא (הישגים זה לא מושג של מדעי הטבע וההנדסה בלבד).

לפיכך, בין החינוך הממלכתי לחינוך מופרט, בארץ ישראל, אני אעדיף את זה המופרט. בין הקפיטליזם של נפילי המשק והציונות במצבה הנוכחי של מדינת ישראל, אין לי ספקות במי לבחור.

[User Picture]
From:wildernesscat
Date:December 2nd, 2004 02:24 pm (UTC)
(Link)
.עושה רושם, שלחרדים יש תקנים ויש תקציב. בזיון
[User Picture]
From:or_dromi
Date:December 2nd, 2004 03:07 pm (UTC)

.......כשהספינה טובעת

(Link)


תברחו!!!!!!!!!
בשם אלוהים!!!!!!!תברחו!!!!!!!!

הצילו!!!!!!!!!!!

Project Ben-Yehuda [Hebrew] Powered by LiveJournal.com