?

Log in

No account? Create an account
More War Thoughts - Impressions and Expressions of Ijon
August 15th, 2006
03:07 am

[Link]

Previous Entry Share Next Entry
More War Thoughts
עוד כמה דברים שכתבו אחרים על המלחמה או בהקשרה:

1. ראיון מדאיג עם תא"ל קופרווסר, לשעבר ראש יחידת האיסוף ("8200") של חיל המודיעין. גם זחוח, גם יהיר ("לא הופתענו... שום גרם של הפתעה... כן, זו היתה הפתעה... כן, גם זה היה מפתיע"), וגם אדיש להקשרים חוץ-צבאיים של המלחמה. מה שמדאיג הוא מידת ההשפעה (המשוערת) שהיתה להשקפה של קופרווסר על ראש הממשלה ושר הבטחון בשעתו, ואולי לממשיכו (אם הערכותיהם דומות) גם היום. תודה לדינה שונרא על ההפניה לראיון.

2. דברים שנשא ח"כ מאיר וילנר בכנסת ביוני 1982. מענין ומהדהד גם היום. פורסם בבלוג של ח"כ דב חנין (חד"ש).

3. משוררים כותבים על לבנון ב"ואין תיכלה לקרבות ולהרג", 1983, במוסף תרבות וספרות של הארץ. מר לי, מר לי בפה.

4. ygurvitz מדווח על המלצתו של ראש אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה בצה"ל, האלוף מזרחי, לבוז ביזה בלבנון כדי לאכול. ראש אגף לוגיסטיקה, כן?

5. דורון רוזנבלום צולף ישר במטרה בתיאורו את רטוריקת המלחמה. כמה נכון, כמה מביך.

6. ובלי קשר למלחמה, אבל בהחלט אפרופו אולקוס, קראו על המרדף בכביש 443 אחר שר התחבורה, אחד, שאול מופז. אל תפספסו את תגובת לשכת השר. מה עוד צריך לעשות כדי להגדיש את הסאה בישראל 2006?
נכון שבעוד יומיים אף אחד לא יזכור את זה? כלומר אף אחד משלושת האנשים ששמו לב שזה קרה בכלל, בתוך המולת מסיבת הסיום של המלחמה.

אין חשק לכתוב משהו בעצמי על המצב. אני נתקף מיאוס נוראי בכל פעם שאני חושב על זה.

(6 comments | Leave a comment)

Comments
 
[User Picture]
From:kakapo
Date:August 15th, 2006 06:24 am (UTC)
(Link)

1. הראיון אכן מדאיג ויהיר ומפחיד. אבל קופרווסר היה ראש חטיבת המחקר של אמ"ן, ולא ראש 8200. יש לי הרבה דברים רעים להגיד על חטיבת המחקר, בעקבות חוויות צבאיות וכיו"ב, אבל הז'ורנל הוא לא המקום. מה שכן, אני כמעט בטוחה שראיון דומה עם מפקד 8200 היה צנוע יותר, מפוכח יותר ומתייחס ביתר כבוד אל הצד השני (לבנונים/איראניים/פלשתינים/סורים/יהיו אשר יהיו).

2. תודה.

4. זה לא בדיוק מה שהוא אמר.

והמיאוס? לגמרי.
[User Picture]
From:kakapo
Date:August 15th, 2006 06:27 am (UTC)
(Link)

נראה לי שהלינק לא עובד.

הנה הציטוט מ"הארץ":

דובר צה"ל הבהיר אמש (שני), כי האלוף אבי מזרחי, ראש אגף הלוגיסטיקה, הרפואה והמרכזים בצה"ל, לא אמר את הדברים שיוחסו לו, כאילו מבחינתו מותר לחיילי צה"ל לפרוץ לחנויות מקומיות בלבנון כדי לפתור מצוקה של מחסור במזון ובמים.

בראיון לגלי צה"ל הבוקר, אמר האלוף מזרחי רק כי "אם אנחנו בתוך מלחמה ויש סכנה שהחיילים לא יוכלו לבצע את המשימה המבצעית כמו שצריך ומה שהם צריכים לעשות זה לקחת מים מחנות, אז כן - אפשר לקחת מים מחנות".

מקור הציטוט השגוי, שזכה לתהודה רבה, הוא אתר האינטרנט של גלי צה"ל, שפירסם קטע מהרעיון עם הציטוט הבא: "אם לוחמים שלנו בעומק לבנון נשארים בלי מזון ומים, מבחינתי אפשר לפרוץ גם לחנויות מקומיות של לבנונים כדי לפתור את הבעיה". כאמור, דברים אלה לא נאמרו על ידי האלוף.

[User Picture]
From:orbar
Date:August 15th, 2006 08:45 am (UTC)
(Link)
הציטוט המדויק מקומם גם הוא - ולו רק מפני שהמצוטט הוא האחראי לסכנה לחיילים. אם הדברים היו נאמרים על ידי מ"פ בשטח שמסביר למה היו מקרים כאלה ניחא, אבל זו התממות לשמה.
[User Picture]
From:spelljammer
Date:August 15th, 2006 07:01 am (UTC)
(Link)

לגבי 6 - הפוליטיקאים אומנם אשמים, אבל מי שאשם באמת, לטעמי, הם המערכת המשפטית וכלי התקשורת.

המערכת המשפטית - מאחר שהנהג "מפר הנהלים" (בלשון העדינה) צריך להיענש בחומרה, ולא חסרים הכלים החוקיים לעשות זאת. במידה ויהיה ברור לכל שעבירה על החוק נענשת בחומרה, לא יעברו משרתיהם של הפוליטיקאים על החוק בקלות שכזאת. נקווה שהביטוי "האירוע הועבר להמשך טיפול תעבורתי" בכל זאת מכוון למשהו.

כלי התקשורת - מאחר שהם אומנם מדווחים על אירועים שכאלו, אך כמעט לעולם אינם עוקבים אחר הטיפול בהם. ומכאן, שהפוליטיקאים (וגם גורמים במערכת המשפטית שלא נוח להם לעסוק בתפוחי אדמה לוהטים שכאלה) יודעים שכל שעליהם לעשות במקרה של דיווח "לא נעים" הוא לחכות עד שישכח.
[User Picture]
From:themoniker
Date:August 15th, 2006 04:11 pm (UTC)
(Link)

קופרווסר הזה מצחיק יותר מדורון רוזנבלום הפעם - למעשה, הוא עולה על כל פארודיה שרוזנבלום הצליח לכתוב על הדיבור הזחוח והאבסורדי של הפקידות הציבורית.
מבחינתו, כל עוד המודיעין מסר את המידע הרלוונטי באיזה דו"ח או הערכה (לחזבאללה יש הרבה טילים, הם מתכננים לחטוף חייל) - הרי שהכל בסדר. וגם כשהמודיעין לא יודע משהו, זה לא אשמתו: "המלה הפתעה היא לא טובה פה. אנחנו לא מופתעים שיש דברים שאנחנו לא מכירים אותם". לול.
כל בעיה היא של מישהו אחר - של חיל הים, של פיקוד העורף, של המלחמה שלא מספקת תמונה פוטוגנית שתעיד על הנצחון (שהרי החזרת חטופים או הפסקת ירי הטילים אינם משהו שכלול בהגדרה הסלחנית של "נצחון"), של התקשורת שטוענת שיש בעיה, של הערבים שתקועים במנטליות של התקרבנות - אולי נשגר אותם לסדנת מימוש עצמי ניו-אייג'ית? - נידמה שהדבר היחיד שלא בסדר בעיניו הוא המחשבה שיש משהו לא בסדר בזה שאי-אפשר לשנות את המצב.
להגנתו, הוא צודק: כולם ידעו שהחזבאללה מתעצם, מתחזק ומתאמן לקראת המלחמה הזו, היו על-כך כתבות מפחידות בעיתונים מדי פעם. אף אחד מהארועים האחרונים לא היה בלתי-צפוי. אין לנו ממה להיות מופתעים זולת מההפתעה עצמה.

[User Picture]
From:shunra
Date:August 18th, 2006 01:18 am (UTC)
(Link)
The three most enlightening pieces of commentary I read today: Gurvitz at his Friends of George blog summarizing the war, Tom Segev in tomorrow's Haaretz, and Ron Ben Yishai chillingly describing the next war.
Project Ben-Yehuda [Hebrew] Powered by LiveJournal.com