Asaf Bartov (ijon) wrote,
Asaf Bartov
ijon

אמנות האירוע בעולם הפתוח


(רשמים מכנס Global Melt בברלין, 2011)

רבים מאיתנו פעילים במסגרות התנדבותיות – קוד פתוח, תוכן פתוח, יזמות חברתית, וכו' – ולעתים משתתפים בתכנון אירועים שונים – כנסים, הרצאות, סדנאות, וכו'. מעבר לעובדה שרובנו לא עוסקים בהפקת אירועים באופן מקצועי, יש קווי דמיון לא מעטים בין אירועים של – למשל – ויקימדיה, קריאייטיב קומונס, מוזילה, עמותת המקור, וכו'.

בתאריכים 28-29 במרץ נערך בברלין מפגש בין נציגים מכמה ארגונים (קרן ויקימדיה, קריאייטיב קומונז, קרן מוזילה, KDE, CiviCRM, Kabissa) וכן כמה פעילים בלתי-משויכים, שבו נדונו בעיות משותפות בארגון אירועים (משלב התכנון, דרך שלב הביצוע, ועד שלבי המעקב אחרי תוצאות), והוצעו מספר כלים שעשויים לסייע למארגני אירועים בעולם הפתוח.

המפגש הורכב מדיונים קצרים בקבוצות עבודה קטנות, שבחנו נושאים שונים, כגון:
 • מיקרו-אירועים (עד שלוש שעות, עד 15 משתתפים)
 • תנועות עולמיות ואירועים מקומיים – יחסי הגומלין
 • משיכת, קליטת, והשארת משתמשים/פעילים חדשים ("ניוביז")
 • תקשורת ושיחוּר (outreach)
 • כלים (לניהול פרויקטים, לניהול נרשמים, לניהול תוכן, לתרגום, ועוד)
מצא חן בעיני במיוחד שלצד הדיונים הקצרים, שהיו כשלעצמם מאוד פרקטיים ומוכווני תוצרים (deliverables), התחלקנו גם לקבוצות עבודה שעבדו על אפיון כלים חדשים שעשויים להועיל באירועים בעולם הפתוח.

באחת הקבוצות הללו, הגיתי רעיון (ופיתחתי אותו עם כל הקבוצה) שזכה לשם Sparklez, והנה מהותו בקיצור:

הבעיה: במהלך אירועים קורה לי לעתים קרובות שאני נתקל באדם עם תחומי עניין משיקים לשלי, או שעובד על פרויקט שעליו הייתי רוצה לשמוע עוד; אז מחליפים כרטיסי ביקור (אם יש), או שמות משתמש, והצעירים מפטירים זה לעבר זה את כִּינוּיָּם בצוויצר, ואחרי האירוע, כשהעבודה השוטפת שחיכתה במהלך האירוע שוטפת אותי מחדש, אני זוכר (במקרה הטוב) ליצור קשר עם אחד מעשרה אנשים כאלה, אם אני מוצא את כרטיס הביקור, ואם אני מצליח לשחזר את הפרצוף או הנושא או תחום הענין שגרם להחליף פרטים מלכתחילה.

פתרון: במהלך האירוע, באותו רגע שבו נוצר הקשר (a “Sparkle”), כותבים (על בריסטול או לוח שהציבו מארגני האירוע) את שמות האנשים שיצרו קשר, וכמה מלים (שתיים עד עשר) של הקְשר ("מיקרו-כלכלה בהוראת ביולוגיה", "מה שהיא עושה בטכניון", וכו'). מארגני האירוע מצידם מתחייבים ש:
 • בחלוף חודשיים ממועד הכנס, הם ישלחו דואל פרטי ונפרד לכל אחד מבעלי ה-Sparkle, ויזכירו לו/לה את הקשר שנוצר ואת ההקשר
 • אם שני הצדדים הספיקו לקיים קשר ויצא משהו מהשיחה – רעיון, פרויקט, החלפת מידע מעניינת – המארגנים יציעו לשתף את החדשות עם שאר באי הכנס, או באתר האירוע, דף האירוע בפייסבוק, וכו'.
 • אם הצדדים טרם ניסו לקיים קשר, יוכלו להתייחס לדואל כתזכורת, ולבחור לקבל תזכורת נוספת במועד מאוחר יותר
 • אם הצדדים קיימו קשר אבל התברר שאין על מה לדבר או לעבוד במשותף, יסמנו את סיום ה-Sparkle ולא ישמעו יותר מהמארגנים בעניין הזה
 • (בדואל יהיו לחצני תגובה: דחייה ("נודניק"/Snooze), שיתוף עם אחרים ("אנחנו מארגנים מושב משותף בכנס השנתי ביקנעם!"), ביטול.
מימשנו גרסה נסיונית (ידנית – בריסטול ומחויבות אישית של המארגנים) של הכלי הזה כבר במהלך הכנס הזה, ונתקבלו 14 Sparkles. בעוד חודשיים אוכל לספר לכם מה יצא מהם. כבר בשבוע הבא תיערך התקנה שניה של הגרסה הנסיונית בכנס KDE בברלין. בקרוב – אפליקציית ווב לעזרת המארגנים.

בכנס נולדו עוד רעיונות טובים, כגון "עשר דרכים להפקת האירוע הגרוע ביותר בכל הזמנים" – מדריך קצרצר אך מאיר עיניים על דרך השלילה. אני מזמין אתכם לעיין באתר הכנס.
Tags: globalmelt
Subscribe

 • Shah of Shahs / Ryszard Kapuściński

  Exactly 38 years ago, Khomeini returned to Iran from his exile in France, and set in motion the Islamic Revolution of Iran. A little over a year…

 • On Immigrants

  Speaking of immigrants, Sir Ian McKellen would like to offer this passage, from the Elizabethan play Sir Thomas More: GEORGE. Marry, the removing…

 • Goodreads is fun; Dickens; Mortimer

  I've been pretty indifferent to most of the recent social-network sites, but I'm really enjoying goodreads.com. I'm a pretty busy reader, with a…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment